^
Будь зміною!

Активні громади: вчимося реалізовувати соціальні проекти

“Активні громади” – це неформальний освітній табір, що на п’ять днів об’єднав 26 молодих ініціативних людей. Протягом 20-24 лютого у Нижньому Селищі, що на Закарпатті, учасники ділилися досвідом реалізації власних ініціатив, дізнавалися про механізми співпраці з владою на локальному рівні, здобували навички проектного менеджменту, знайомилися з іншими громадськими активістами, які вже зараз є рушіями змін у суспільстві. Одне з основних завдань табору – навчити учасників планувати соціальні проекти та формувати грантові заявки для залучення фінансування на їх реалізацію.

 

Чому “Активні громади”?

У відділі розвитку громад Львівської освітньої фундації працюємо у більшості з невеликими локальними громадами України, навчаємо їх та показуємо перспективу розвитку діяльності, надаємо міні-ґранти на те, щоб розпочати соціальну, просвітницьку та культурну діяльність у громаді. Програма “Сильна Громада”, в рамках якої відбувся табір, працює в основному на Львівщині, проте участь у таборі взяли команди зі всієї України. Громада – це не просто територіальне розміщення, насамперед це взаємозв’язки між людьми, це спільнота, яка має спільні цілі та разом долає виклики. Активність – це не просто зробити ремонт дороги чи встановлення дитячого майданчика, як часто буває. Активність – це творити можливості для розвитку людей, виявляти їхній потенціал, робити життя людей кращим та створювати майданчики для єднання, просвітництва, комунікації, творити середовища, де люди довіряють одні одним. Тому, Активні Громади – це новий рівень відповідальності, спільнодія жителів міста чи села, з якого не хочеться їхати.

 

“Мене запросили на табір “Активні громади”, щоб провести тренінг розроблений американською викладачкою, волонтеркою і активісткою Іреною Даниш “Ми – активні!” для учасників програми від ЛОФ “Сильна громада”. Працювати з  такою вмотивованою аудиторією – сама приємність. Мета нашого тренінгу – переконати учасників, що ми, як громадяни, маємо значний вплив на процеси в суспільстві, була досягнута ще до початку заходу, адже кожен із учасників табору уже є активним громадянином. Дякую організаторам за можливість долучитися до заходу і бажаю аби справа творення сильних громад активно розвивалася!”  – коментує свою участь у проекті тренер Андрій Кузьмяк.

 

Разом із Олександром Липчеєм (в. о. начальника управління освіти, релігій та у справах національностей виконкому Хустської міської ради), Михайлом Калиничем (заступник голови Хустської районної ради), Мариною Григою (10-тикласниця Нижнєселиської ЗОШ, яка з 2 класу бере активну участь у житті села)  та Тетяною Білоусовою (керівниця гостинного дому SargoRigo) учасники табору в ході панельної дискусії обговорювали розвиток українського села та проблеми комунікації між населенням та владою. Метою дискусії було зрозуміти з чого починається розвиток громади і ми виділили основні пункти:

 

відповідальність за себе та інших,

локальний патріотизм,

комунікація (вміння слухати і чути),

можливості для саморозвитку,

підприємницька діяльність.

 

Участь у таборі брали громади з  таких областей: Львівської – Гніздичів, Купичволя, Підкамінь, Самбір, Закарпатської – Негровець та Березово, Кропивницької – Нове, Одеської – Ізмаїл та Харківської – Мерефа.

Гніздичева, Купичволі, Підкаменя, Самбора, Негровця, Березово, Нового, Ізмаїлу та Мерефи.

 

Родзинкою програми табору була екскурсія на Селиську сироварню – соціальний проект, започаткований жителями села та Європейським кооперативом “Лонго Май”, яка власне започаткувала старт активної діяльності в Нижньому Селищі.

 

Вечори завершувались теплими та атмосферними ватрами, що об’єднували всіх в дружньому колі, часто супроводжувались натхненними історіями, віршами та піснями. Навіть після 23:00, коли наставала повна тиша, хтось частина учасників збирались грати “СвітГромад” в затишному куточку другого поверху дому.

 

Після табору, учасники повернулися додому вмотивовані й налаштовані на реалізацію власних проектів. І ми залишили Нижнє Селище в очікуванні перших результатів нашої спільної праці.

 

Бажаємо нашим активним громадам наснаги та впевненості у власних діях. Вірте у свої сили та змінюйте світ довкола себе!

“Для мeнe цeй табір став відправною точкою у своє майбутнє, дe я разом з однодумцями зможу рeалізовувати круті проeкти, ідeї та робити свою громаду і місцe, дe живу, кращим, успішнішим і популярнішим. Дякую за можливість вчитися і комунікувати з активними людьми.”   –  Дмитро Дарчук, м. Ізмаїл, Одеська обл.

 

“Затишна атмосфера гостинного дому “SargoRigo” у поєднанні з цікавою програмою від ЛОФу і Британської ради, давали можливість відкривати нові шляхи до втілення запланованих проектів, з якими кожен їхав на цей табір. Запальні  і позитивно налаштовані фасилітатори разом зі спікерами, робили кожен день насиченим та змістовним. Дякуємо усім командам за те,що допомагаєте змінювати світ на краще. До нових зустрічей!” – о.Михайло Бакай, смт. Підкамінь, Львівська обл.

 

“Цей табір про спілкування, навчання, інсайди, бажання змін та творчість. Особливим є те, що за тиждень ми маємо майже готовий молодіжний проект. “Думай глобально, дій локально…” – саме так має думати та діяти українська молодь” – Дарія Фурсова, м. Мерефа, Харківська обл.

 

Відео:

 

Щиро вдячні нашим спікерам та тренерам за те, що поділилися особистим досвідом та порадами з учасниками:

Арсен Яценко колишній керівник проектно-організаційного розвитку Львівського обласного молодіжного центру. Ментор програми „Агенти волонтерства“. Проектний менеджер підліткового акселератора-стартапу «Ampli».

Яна Сташків – засновниця екопроекту “Коко-ферма”.

Віталій Дяків – голова Давидівської сільської ради у 2015-2016 рр., депутат Давидівська ОТГ, політолог.

Надія Ваць – членкиня всеукраїнської молодіжної організації “Фундація Регіональних Ініціатив”  (тренінг “проектний менеджмент”),

Надія Земницька – керівник відділу внутрішньої та інформаційної політики Червоноградської міської ради, очільниця молодіжного хабу “Космодром”.  

Андрій Кузьмяк –   менеджер освітнього напряму програми Будуємо Україну Разом Львівської Освітньої Фундації, керівник проекту громадянської освіти “Змінотворець”.

 

Одна з найбільших подяк фасилітаторкам Альоні Омельченко та Вікторії Шукаєвій, які кожного дня проводили разом з учасниками та надихали працювати над проектами.

 

Та не відбувся би цей проект наскільки чудовим без організаторів-волонтерок: Олі Сюти, Аліни Шаповал, Марії Баран та Марти Красноносої.

 


*Табір  реалізований в рамках програми “Сильна Громада” Львівською освітньою фундацією та Українською Галицькою Асамблеєю за підтримки British Council, Гостинного дому “SargoRigo” та Львівського обласного молодіжного центру.

Благодійники: