^
Будь зміною!

#JustDoDI

 

11—12 грудня у Львові відбувся соціальний форум «Деінституалізація: шлях від інституції до сім‘ї», організований БО «Львівська освітня фундація» спільно з керівництвом Львівської загальноосвітньої школи-інтернату №2.

 

Ми говорили про реформу інтернатів у стінах інтернату. Під одним дахом зібрались представники усіх структур та організацій, що прямо чи опосередковано залучені до процесів ДІ в Україні. Учасниками Форуму стали працівники центрів соціальних служб, служб у справах дітей, керівники інтернатних закладів різних типів, представники громадських, благодійних та релігійних організацій.

 

Учасники форуму мали змогу послухати доповіді від різних експертів ДІ, а також працювали у малих групах на тематичних платформах.

 

Доповідачі форуму:

 

Мар’яна Кащак, виконавчий директор благодійної організації “Львівська освітня фундація”, у своєму вступному слові розказала про основні напрямки роботи фундації в процесі ДІ, про важливість співпраці усіх ланок цього складного процесу.

 

 

Маріанна Онуфрик, керівник національного офісу з реформи ДІ при Уповноваженому Президента з прав дитини, познайомила учасників із національною стратегією ДІ, про роль держави у цьому процесі, про важливість реформи інституційних закладів опіки для України в цілому та для кожного з нас.

 

 

Андрій Закалюк, директор Львівської загальноосвітньої школи-інтернату №2, в своїй доповіді розповів про перспективи реформування ввіреного йому інтернату, про конкретні кроки на шляху ДІ, та про важливість роз’яснювальної роботи із персоналом. Львівський інтернат №2 – унікальний заклад, адже 100% персоналу за за закриття інтернату.

 

 

Крісті Тейлор, волонтер Корпусу Миру (США),  поділилась досвідом своєї країни стосовно роботи із кризовими родинами, та про важливість врахування найкращих інтересів дитини в процесі ДІ.

 

 

Пітер Сіткеі, професійний координатор Департаменту Професійного менеджменту Головного управління Соціальних справ та Опіки над дітьми (Угорщина), розказав про угорський досвід деінституалізації, а також про основні виклики країни, що успішно завершила цю реформу.

 

 

Уляна Токарєва, керівник Центру регіонального розвитку, про важливість роботи соціальних служб у відповідності до потреб громади, про створення необхідних соціальних послуг та про грамотне використання бюджетних коштів.

 

 

Вікторія Федотова, керівник НГО “М.АРТ.ІН-клуб”, поділилась досвідом роботи у напрямку превенції соціального сирітства, про важливість підтримки кризових родин задля запобігання потрапляння дітей в інституційні заклади опіки.

 

 

Анна Решетник, керівник програми “Сімейна медіація” БО “Львівська освітня фундація”, розповіла про досвід роботи фундації спрямований на підтримку кризових родин, про важливість неосудливої допомоги та роль громад в збереженні біологічних родин та дітей у них.

 

 

Ліна Дешвар, громадська активістка, випускниця Олешківського дитячого будинку-інтернату, наголосила на  важливості роботи з випускниками інтернатних закладів. Також розповіла про основні труднощі, з якими стикаються молоді люди після випуску, про відсутність необхідних навичок та підтримки.

 

 

Алла Горбач, керівник Львівського ЦСССДМу, розповіла про роль Центрів соціальних служб в процесі ДІ, про необхідність змін у підходах до роботи, а також про скерування максимуму зусиль на підтримку родин у складних життєвих обставинах.

 

 

Ірина Королець, психолог БО “Львівська освітня фундація”, у своїй доповіді розповідала про важливість підтримки оточення у збереженні біологічної родини. Всі члени кризової родини перебувають у перманентному стресі, Ірина розказала учасників про психологічні аспекти роботи зі стресом, про ефективну підтримку та супровід.

 

 

Марта Левченко, керівник БФ “Я – Майбутнє України”, нажаль не змогла бути присуньою на форумі фізично, проте (ура! ми живемо у третьому тисячолітті)))))) змогла розповісти учасникам форуму про свій багаторічний досвід роботи з кризовими родинами за допомогою скайпу.

Наталія Гаєвська, громадська активістка, учасниця проектів “Добрий сусід” та “Сімейна медіація” від БО “Львівська освітня фундація”, поділилась досвідом супроводу кризових родин у с.Зелів, про важливість співпраці з соціальними службами, а також про те, чому усім нам варто стати добрими самарянами.

 

 

Наталя Шалата, розказала учасникам форуму про діяльність фонду Ginger UCEF, про десятирічний досвід роботи, а також пріоритетні напрямки розвитку.

 

 

Отець Вячеслав Дорош, директор “Карітас-Спес”, поділився досвідом створення альтернативних форм опіки силами релігійних організацій, а також наголосив на тому, що якими б гарними не були умови проживання дитиниу ДБСТ, сім’я все ж є найприроднішим та найкращим місцем для дитини.

 

 

Також в рамках форуму відбулась панельна дискусія під умовною назвою “ДІ – транзитна зона”, в якій різними думками стосовно одного процесу  поділились: Мар’яна Кащак, Уляна Токарєва, Маріанна Онуфрик, Андрій Закалюк та Ростислав Тимків. Зал також дуже активно долучився до дискусії у вигляді питань та коментарів.

 

 

На форумі також проводилась робота в малих групах, в рамках якої учасники мали змогу познайомитись ближче та обмінятись власним практичним досвідом.

 

 

Андрій Закалюк модерував платформи для очільників інтернатних закладів різних типів, в рамках яких учасники говорили про конкретні кроки реформування.

Уляна Токарєва, спільно з працівниками державних соціальних служб та служб у справах дітей, напрацьовували разом практичні кейси ефективної роботи соціальних працівників.

Мар’яна Кащак та Мирослава Туркало разом з представниками НГО говорили про те, як громада може допомагати родинам у кризі.

Ірина Королець модерувала платформу для громадських активістів під назвою “Як я став сімейним медіатором”, в рамках якої учасниками обмінювались досвідом, ділились власними досягненнями та труднощами у роботі.

Маргарита Тулуп, журналіст видання “Лівий берег” провела майстер-клас для представників ЗМІ на тему “Основні принципи висвітлення соціальних проблем”.

 

Мар’яна Івашина, керівник служби навчання і розвитку персоналу ПАТ “Галичфарм”, провела майстер-клас для представників соціально відповідального бізнесу.

Ліна Дешвар модерувала платформу для представників громадських, благодійних та релігійних організацій, що працюють з випускниками інтернатів, в рамках якої учасники говорили про важливість залучення випускників до програм супроводу.

Вікторія Федотова спільно з представниками державних соціальних служб говорили на  тему “Бідність не вирок. Особливості супроводу родин у кризі”.

 

Висновки.

 

1. Процес деінституалізації розпочався, він є незворотнім, а його ефективність на пряму залежить від розуміння суті процесу та спільнодії усіх його учасників.

 

2. Важливість зв’язку з біологічною родиною є незаперечна. Діти, що були вилучені з сімей та втратили з ними зв’язок почуваються людьми без коріння, та все життя шукають відповіді на запитання: “чому це сталось зі мною? що саме стало причиною відмови від мене? чи справді я не гідний любові?”. А також протягом усього свого шляху, навіть будучи дорослою особою, несуть на собі стигматизуючий статус дитини-сироти.

 

3. В ході форуму більшість учасників погодились із твердженням, що сім’я є найкращим місцем для проживання і виховання дитини.

 

4. Сили та ресурси, що витрачаються на опіку над дітьми сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування, варто частково перескерувати на підтримку кризових родин, адже саме вони є основними “постачальниками” дітей в інтернати.

 

5. Усю сукупність родин, що віддають дітей в інтернати, можна розділити на три умовні групи:

  • родини, що не хочуть дбати про дітей
  • родини, що не можуть дбати про дітей
  • родини, ще не знають як дбати про дітей

Останні дві групи і є нашою основною цільовою аудиторією.

 

6.  Для того, щоб деінституалізація в Україні відбулась успішно, необхідно провести      скурпульозний аналіз потреб громади та створити відповідні до запитів послуги безпосередньо в місцях проживання кризових родин.

7.  Для ефективної роботи з родинами у кризі необхідно налагоджувати співпрацю між державними соціальними службами та НГО (релігійними, громадськими та благодійними організаціями). Адже взаємодія організацій з різними ресурсами та повноваженнями здатна забезпечити значно кращий результат та надати всесторонню підтримку родині.

8. В Україні є велика кількість організацій, що давно й ефективно працюють над вирішенням проблем соціального сирітства. Завдяки форуму вдалось налагодити нові зв’язки, обмінятись досвідом та контактами, закласти початок нової та плідної співпраці.

9.  Хоч біологічна родина є найкращим місцем для виховання дітей, ми маємо бути свідомі, що все ж залишиться частина сімей, які не хочуть, або не здатні піклуватись про власних дітей. Тому потрібно розвивати сімейні форми виховання:

  • встановлення опіки та піклування
  • ДБСТ
  • прийомні сім’ї
  • патронатні сім’ї
  • усиновлення

10.Важливою складовою деінституалізації є донесення до загалу суті процесу,        розвінчування міфів про кризові родини та інтернати, заохочення громади до підтримки родин, що опинились у кризі. Тому організації, що працюють в соціальній сфері мають бути в постійному контакті із засобами масової інформації, розказувати про свої досягнення та про виклики, з якими стикаються у повсякденній роботі. 

11.Величезну вагу у профілактиці соціального сирітства (а отже й у процесі ДІ) має парафіяльна робота релігійних організацій. Соціальне служіння, залучення до роботи громади, підримка родин у кризі – усе це давно і якісно робить Церква.

 

 

Окрім усього вищеперерохованого хочеться відмітити, що в Україні є величезна кількість людей та організацій, які працюють з вихованцями та  випускниками інтернатів, надають підтримку родинам у кризі. Вони і є агентами деінституалізації на місцях. Дуже важливо ділитись напрацьованим досвідом, узгоджувати свої дії, налагоджувати співпрацю. Адже більшості країн, які успішно завершили ДІ, це вдалось саме завдяки спільній стратегії та співпраці між Державою, Церквою та НГО.

Величезна подяка доповідачам, ваш досвід, ваше бачення та ваша діяльність безцінні, і ми раді, що ви активно ділитесь ними. Шановні учасники! Низький вам уклін за активне слухання, за ваші питання, за плідну роботу на платформах. Завдяки форуму нам вдалось знайти величезну кількість людиноскарбів — натхненних однодумців сповнених ентузіазму.

Дякуємо персоналу інтернату №2 за допомогу в організації події.

Шлях, який ми обрали, не буде легким та швидким, проте разом ми сила. Тепер ми впевнені, що #ДеінституалізаціїБути, адже ми є один в одного, ми розуміємо необхідність змін, і ми щоденно працюємо для досягнення мети.

 

#JustDoDI

Благодійники: