^
Будь зміною!

Навіщо парафіям УГКЦ вчитися адмініструвати соціальні проекти?

20 парафії, майже 40 учасників зі 7 областей України, 9 навчальних днів, більше 70-ти ак. годин навчання та ділення досвідом, 10 тренерів та доповідачів – так у Брюховичах протягом трьох місяців навчалися активні та відповідальні громади УГКЦ, такою в цифрах була освітня частина програми “Студії живої парафії 3.0.”

 

   Карта громад-учасників програми

 

Вже ні для кого не секрет, що останніми роками в греко-католицькій церкві пожвавився соціальний курс – парафії масово організовують соціальні, культурні, громадські ініціативи і тим самим мають на меті впливати на розвиток не тільки релігійних громад, членами яких є, але й покращувати громади своїм міст, містечок та сіл.

 

Для того, щоб покращити якість соціальних проектів та ініціатив парафій УГКЦ (а кажучи точніше їхнього соціального служіння) БО “Львівська освітня фундація” та МБФ “Карітас України” під патронатом Відділу соціального служіння Патріаршої курії УГКЦ вже втретє проводять освітньо-грантову програму “Студії живої парафії”. Після першого досвіду у Львові весною 2018 року та у Краматорську восени того ж року, Студії знову повернулися до Львова, але вже з оновленою програмою.

 

“Є греко-католицькі громади, що вже більше десятка років на професійному рівні вирішують соціальні проблеми громад. Вони засновують свої Родинні доми для дітей-сиріт, працюють системно із людьми з інвалідністю, облаштовують центри денного перебування, нічліжки для безпритульних – надають якісні соціальні послуги. У той же час є парафії, які тільки починають розвиватися, реалізовують різного роду соціальні ініціативи і часто їм бракує знань, а не ресурсів, щоб зробити свою роботу професійнішою та системнішою. Саме для таких ми і почали програму “Студії живої парафії”. Для тих, хто хоче більшого, хто розуміє свою соціальну місію і прагне її реалізовувати професійно і якісно”, – пояснює причину появи програми виконавча директорка Львівської освітньої фундації Мар’яна Кащак.

 

“Ми прагнемо дати учасникам базові інструменти для розвитку та підвищення якості соціальної роботи в парафіях. Ми прагнемо, щоб все більше і більше релігійних громад переходили з формату ініціатив у формат проектів, програм, а потім, можливо, і засновували спеціалізовані організації, які будуть здатні системно впливати на вирішення соціальних проблем у локальних громадах. Чому церква? Тому що церква – це середовище, яке об’єднує. Об’єднує тих, хто має проблему і тих, хто має потенціал її вирішити”, – додає координатор “Студій” Станіслав Клосовський.

 

Студії – це ініціатива Відділу соціального служіння Патріаршої курії УГКЦ та МБФ “Карітас України” та Львівської освітньої фундація, а в самій церкві ще в 2017 році прийнято важливий документ “Стратегію соціального служіння УГКЦ на період 2017-2021 р.Б.”. УГКЦ ставить питання соціального служіння одним із пріоритетних, пояснюючи, що служіння –  частина триєдиної місії Церкви: звіщати Добру Новину (Керигма), освячувати (Літургія) та служити (Дияконія).

 

 

Протягом трьох навчальних модулів учасники разом із залученими тренерами пропрацювали кілька важливих аспектів служіння:

  • Аналіз громади та виявлення громадської думки;
  • Планування та написання проектів;
  • Управління людськими ресурсами та залучення волонтерської діяльності;
  • Залучення локальних матеріальних та фінансових ресурсів (локальний фандрейзинг);
  • Комунікація та методи поширення соціальних ідей;
  • Управління фінансами організації.

 

Тренери та доповідачі програми:

О.Андрій Нагірняк – керівник Відділу соціального служіння УГКЦ та віце-президент Карітасу України.
Наталя ШАЛАТА – керівник Відділу розвитку громад БО “Львівська освітня фундація”

о.Павло Швед – випускник програми Студії живої парафії, тренер програми “Школа відповідального служіння” БО “ЛОФ”, адміністратор храму Покрову Пресвятої Богородиці с.Артищів, сотрудник храму Преображення ГНІХ м.Городок

о.Олег Здреник –  адміністратор храму св.Параскеви с.Вільшаник, співзасновник ГО “Ми-це Вільшаник”, учасник програми “Школа відповідального служіння”

Богдан Зелений – керівник ГО “Михайлівське товариство” с.Деревня, Жовківський р-н, Львівська обл.

Олена Карнаух – випускниця Українського Католицького Університету, заступник директора Інституту Лідерства та  управління УКУ (2009-2014), заступник директора з розвитку БО “Фундація Духовного Відродження”

Станіслав Клосовський – випускник НУ “Львівська політехніка” та Українського Католицького Університету.  З квітня 2016 р. співзасновник та керівник проектів ГО “Простір вільних ініціатив”. З лютого 2017 до сьогодні координатор низки проектів та програм БО “Львівська освітня фундація”.

Леся Урсуляк – фінансист, фінансовий менеджер львівської станиці Національної скаутської організації України “ПЛАСТ”

 

 

В останній день навчальної частини учасники презентували свої соціальні проекти і вже через кілька тижнів розпочнуть їх реалізовувати, використовуючи здобуті знання на практиці.

 

Так навіщо ж парафіям УГКЦ вчитися адмініструвати соціальні проекти? Все дуже просто – люди – це церква. І якщо і одних є проблеми, а в інших – можливості, то лише разом вони творять самозарадну громаду, котра якісно розвивається і дає можливості для розвитку всім.

 

Нехай щастить активним і відповідальним!

______________________________________

 

 

 

Програма “Студії живої парафії” реалізовується БО “Львівська освітня фундація” в рамках проекту Карітасу України «Підвищення рівня соціальної відповідальності парафій та їх участі в житті громад на місцевому рівні». Під патронатом Відділу соціального служіння Патріаршої курії УГКЦ.

Благодійники: