^
Будь зміною!

Сильні громади Львівщини в дії

Не має значення, де ти живеш у місті чи селі. Важливо те, чи ти готовий вкладатися у розвиток громади, частинкою якої є? Команда Львівської освітньої фундації точно знає, що на Львівщині чимало активних громад, які не лише на слові, а й на ділі показують неймовірні результати, якими хочемо поділитися.

 

Отож, як все починалося. Нещодавно у рамках навчальної програми “Сильна громада”, яку реалізовує ЛОФ у співпраці з ГО “Українська Галицька Асамблея”, відбулося навчання для активних громад Львівщини, котрі мають ідеї проектів, проте потребували теоретичних знань, як їх зреалізувати. Як кажуть: “Від теорії до практики один крок”. Озброївшись знаннями 7 команд-переможців отримали фінансування і врешті ступили цей крок на зустріч спільній мрії.

 

7 команд. 7 проектів для розвитку громади. 7 локальних змін.

 

Ігровий простір для дітей та молоді у с. Велика Воля

Невеличке село у Миколаївському районі, де немає ані садочка, ані школи, лише бібліотека, що давно перетворилася на книгосховище. Місцева громада, яка складається з 332 жителів вирішила подбати про майбутнє дітей, що формують майже половину населення.

Відсутність сучасного місця для проведення молодіжного дозвілля спонукало молодь не затримуватися на селі, а “тікати” до міста. Проте не всі мають змогу поїхати, а потребують простору для власного розвитку. Саме так зародилася ініціатива реорганізувати наявне приміщення бібліотеки на більш функціональне, де б відбувалися різного роду освітні та культурні заходи, де старші навчатимуть молодших, де будуть діяти різного роду гуртки. Адже село має неабиякий туристичний потенціал, бо розташоване в межах регіонального ландшафтного парку “Стільське Горбогір’я” на терені якого знаходиться Стільське городище племені білих хорватів датоване ІХ – ХІ ст.

 

 

Speak English in the village Купичволя  

Мальовниче село Купичволя розташоване у закутках Жовківського району. Історія цього села розпочинається ще на початку ХVІІ ст. Значна географічна віддаленість населеного пункту від районного центру, незручне транспортне сполучення обмежують можливості дітей та молоді у позашкільному розвитку.

Відзначимо, що у селі є дитячий садок, школа та клуб, проте громада села розуміє, що у ХХІ ст. базових освітньо-культурних закладів для всебічного розвитку молодого покоління є недостатньо. Найбільша потреба у грунтовнішому вивченні іноземних мов, які лише на базовому рівні забезпечуються у сільській школі.   

Громада села, разом з активними вчителями та за підтримки місцевого пароха, спробували при парафіяльній недільній школі провадити гурток з додаткового вивчення англійської мови. Зголосилася волонтерити місцева вчителька. Проте запит виявився настільки великий, що громаді довелося подумати як забезпечити розвиток такої необхідної справи у рідному селі. Найважливіше те, що можливість додатково навчатися отримали діти, які знаходяться у складних життєвих обставинах.

 

 

 

“Інкубатор ідей” с. Підгірці

Невеличке село Підгірці у Бродівському районі круглорічно переповнене туристами, яких приваблюють місцеві історичні пам’ятки: залишки давньослов’янського городища Плісненсько (Х-ХІІІ ст.), Підгорецький замок (сер. XVII ст.), церква блаженного Миколая Чарнецького та новомучеників УГКЦ (кін. ХVIII ст.) і це ще не весь перелік.

Такий туристичний потенціал села місцеві мешканці вирішили скерувати на розвиток громади, а особливо для активізації молоді. Відтак запланували створити “інкубатор ідей” – простір в якому молодь та дорослі збиратимуться та спільно плануватимуть програму підтримки та відновлення історичних пам’яток, які є візитівкою села. Змалечку привити любов до рідного краю та “посіяти зерно” турботи про свій дім, хіба це не прекрасно? До такого колективного виховання запланували долучати дітей із сімей, які потребують підтримки.

Громаді вже вдалося провести низку майстер класів на яких виготовляли свічки та різні вироби, які згодом продавали на ярмарку для туристів. Зароблені кошти скерували на ремонтні роботи приміщення у народному домі. Дбають мешканці і про екологію: організовують толоки та збільшують озеленення села.

 

Акція “ТолокаДень” у с. Підгірці. Світлина зі сторінки у ФБ місцевого пароха о. Тараса Дзьоби.  

 

Молодіжний форум для Підкамінського деканату

Релігійну громаду смт. Підкамінь Бродівського р-ну непокоїло, що на терені деканату 27 парафій, багато молоді, але “колективна байдужість” поширювалася поміж усіма. Гостра потреба активізувати людей для розвитку громади врешті вилилася в активні дії. Створена ГО “Молодіжна спільнота EFFATA” згуртувала активну молодь і стала рушієм до наступного кроку, який ще потребує реалізації.

Молодіжний форум – освітньо-культурний майданчик для молоді Підкамінського деканату над яким працюють ефатівці та всі зацікавлені. У майбутньому це місце зустрічей, проведення дозвілля, спільного навчання, духовної та правової підтримки. Формування волонтерського середовища для громади Підкаменя та усіх сусідніх сіл.

Прагнемо надихнути молодих людей до більш ревної праці в своїй місцевості, показати, що Молодь, яка творить – талановита, впевнена у собі, успішна, незалежно від місця свого  проживання”, – кажуть ініціатори проекту.

 

 

Простір для “живого спілкування” у с. Сасів

Сасівська сільська рада об’єднує 9 навколишніх сіл Золочівського району, які охоплюють 1700 людей. Громада виявила потребу у грунтовнішому просвітництві мешканців в історії рідного краю. У минулому Сасів – це містечко з магдебурзьким правом (1615 р.).

Щоб не відкладати проблему, вирішили спільними зусиллями реорганізувати приміщення бібліотеки у Сасові та створити молодіжний центр, в якому розміщувати історичну експозицію навколишніх теренів. Наступний крок – історико-краєзнавчий музей.

Здавалося б завдання непосильні. Проте громада чітко розуміє ціль і потребу для реалізації. Адже у Сасові, окрім 100 дітей, які навчаються у місцевому НВК, ще є 25 вихованців районного дитячого будинку “Рідний дім”. Тож піклування про майбутнє підростаючого покоління звичайно ж на першому місці.

 

Експозиція в історико-краєзнавчому музеї с. Сасів. Світлина зі сторінки у ФБ бібліотекаря Віри Александрович.  

 

Музичний інтерактивний клас для дітей з особливими потребами у смт. Гніздичів

У 2016 р. громада смт. Гніздичів Жидачівського району спільними зусиллями та завдяки реформі децентралізації відкрили Дитячу музичну школу. Близько 100 дітей отримали можливість розкривати свої музичні таланти. Згодом вихованці школи успіхи продемонстрували на Міжнародному фестивалі-конкурсі “Україна єднає світ”, здобувши першість.

Однак у громаді залишились діти, котрі потребували не лише розвитку своїх талантів, а й загалом соціалізації у суспільстві. Про них громада не забула. Саме тому з’явилася ідея обладнати інтерактивний музичний клас адаптований для дітей з особливими потребами.

Гніздичівці вірять, що проект буде мати майбутнє. Вже створили Фонд школи, проводять ярмарки та різного роду акції на підтримку ініціативи.

           

 

Музичні кімнати у народному домі с. Заболотці     

Талановиті музиканти ростуть не лише на півдні області (Жидачівський р-н), а й активно формуються у Бродівському районі. Заболотівська ОТГ всіляко підтримує обдарованих дітей та молодь. Проте брак необхідного інструментарію, неспроможність батьків возити дітей до районного центру, спонукали місцевими можливостями спробувати забезпечити умови для культурного розвитку молоді.

Ідея проекту – відкрити філію Школи естетичного виховання при народному домі у с. Заболотці. Обладнати кімнати для занять музичною грамотністю та хореографією.

Громада націлена на виявлення талановитої молоді та заохочення її до самоосвіти. В перспективі, представлення успіхів на різного рівня конкурсах та врешті розвиток місцевого волонтерського руху.   

 

Віримо, що громадам вистачить сил зреалізувати заплановане. 

Пишаємося результатами, які вже вдалося здобути.

 

_____________________________________

Заохочуємо стежити за анонсами, щоб не прогавити шанс, а подати проект своєї громади на програму “Сильна громада”.

Детальніше про програму: http://www.lef.org.ua/ua/proekty/sylna-gromada/ 

 

         

Благодійники: